Registruotis

Druskininkai: malonus miestas, kuriame jaunimas nelieka

Druskininkai: malonus miestas, kuriame jaunimas nelieka
#Druskininkai
Birželio 12, 2023
Aurelija Babinskienė profile image Aurelija Babinskienė Audrius Lelkaitis profile image Audrius Lelkaitis

Druskininkai – miestas, garsus savo gydyklomis ir sveikatinimo paslaugas siūlančiu poilsiu. Čia savaitgaliais suvažiuoja žmonės, pavargę nuo miesto šurmulio, norintys pagerinti sveikatą, atsistatyti po sudėtingų ligų ir operacijų. Svečius pasitinka sutvarkytos miesto aikštės, ežero pakrantės, patogūs dviračių takai. Atvažiuoti į Druskininkus labai malonu, bet ar taip pat patogu ir miestiečiams – BENDRA.lt „Redakcija ant ratų“ druskininkiečių pasiteiravo, kaip jiems sekasi gyventi šiame kurortiniame mieste.

Nuomonės pasiskirstė: vyresni žmonės džiaugiasi gražiai sutvarkyta aplinka, o jaunesni sako savo gyvenimo nesiejantys su Druskininkais, nes nemato galimybių čia rasti mėgstamą darbą.

 

Druskininkai: malonus miestas, kuriame jaunimas nelieka Vaizdo pasakojimo stop kadras.

Maža darbų įvairovė

„Manau, kad Druskininkuose sudėtinga rasti gerai apmokamą darbą. Nors ir gražus miestas, bet vietiniams reikia gyventi“; „Druskininkuose labai siaura darbo rinka, reikalingi tik specifiniai darbuotojai, o visų kitų specialybių atstovams tikrai sudėtinga rasti, nes reikalingi 2–3 specialistai“; „beveik visas darbas jaunimui yra susijęs su turizmu. Jaunimas arba prekiauja ledais, dirba oficiantais, arba nuomoja dviračius. Nėra kur save realizuoti, todėl daugiausia visi išvažiuoja – arba į Vilnių, arba į užsienį“, – taip sako BENDRA.lt pakalbinti Druskininkų gyventojai. Į gimtąjį miestą savaitgaliui grįžę aukštosiose mokyklose besimokantys jaunuoliai sako nesitikintys čia rasti kvalifikuoto darbo, dėl to gyventi čia neplanuoja.

Druskininkų miesto savivaldybės tarybos narys Gerardas Sokolovas mano, kad ir užimtumo jaunimui labai trūksta. Yra jaunimo centras, kuris savaitgaliais nedirba. Vakare miestas tuščias. Yra vienintelis naktinis klubas jaunimui, ir ten ribotos darbo valandos. „Didžioji dalis jaunimo negrįžta. Gyventojų sumažėjo. Protų nutekėjimas žiaurus. Buvo dar aukštesnioji mokykla. Dabar tik Žirmūnų mokymo centras“, – pasakoja G. Sokolovas. Be to, jo teigimu, dauguma darbuotojų gauna minimalią algą, ir tai nemotyvuoja likti Druskininkuose.

Tačiau paradoksas – turizmo sferos darbuotojai sako, kad jiems nėra lengva rasti darbuotojų. Viešbučio „Europa Royale Druskininkai“ rinkodaros ir pardavimų vadovo Šarūno Kapčiaus teigimu, darbdaviai saugo darbuotojus, nes jų pasiūla nėra didelė.

„Turime kolektyvą, branginame, mylime, kaita maža. Turime labai branginti darbuotojus, nes juos susirinkti yra sudėtingiau. Druskininkai nėra dideli. Mes neturime tokio Kauno, kaip turi Birštonas, artimiausias didelis miestas yra Alytus, kuris yra už 60 kilometrų. Į abi puses jau būtų 120 kilometrų“, - sako Š. Kapčius.

Jo manymu, Druskininkai galėtų geriau išnaudoti turimą infrastruktūrą – rengti daugiau aktyvumą skatinančių renginių: maratonus, žygius tiek pėsčiomis, tiek dviračiais. Ir ne tik mieste, bet ir apylinkėse. Taip ir darbo vietų būtų daugiau, ir svečių daugiau atvyktų.

 

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas Druskininkų meras Ričardas Malinauskas išrinktas dar vienai kadencijai. / Edvino Sinkevičiaus nuotr.

Opozicija: kad turėtum darbą, turi pritarti valdžiai

Miesto valdžiai oponuojantys žmonės sako, kad „nepalankūs“ žmonės taip pat neturi galimybės čia įsitvirtinti. Ilgą laiką Druskininkų savivaldybės tarybos opozicijoje buvęs advokatas Karolis Kaklys teigia, kad žmonės, kurie išreiškia vienokią ar kitokią kritiką miesto valdžiai, netenka darbo. „Dėl tokių priežasčių žmonės išvažiuoja iš Druskininkų. Kai įdedu politinį postą, žmonės net bijo paspausti patiktuką“, - sako buvęs politikas.

Kad buvo patekęs į panašią situaciją, pasakoja ir dabartinis savivaldybės tarybos narys, pagal TS-LKD sąrašą išrinktas skulptorius Antanas Balkė. Jis teigia buvęs atleistas iš Druskininkų savivaldybės, kur 17 metų dirbo administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriuje. A. Balkė mano, kad darbo neteko neteisėtai, dėl to su vietos valdžia ilgai bylinėjosi teismuose. Tuo metu buvo nuardyta Druskininkų Šv. Jokūbo gatvės skvere stovėjusi A. Balkės skulptūra „Legenda“, nors kurorto dailininkai tuomet rengė protesto akcijas dėl „Legendos“ išsaugojimo, juos užtarė Lietuvos dailininkų sąjunga. „Nepritariau kai kuriems planuojamiems ir vykdomiems projektams, kurie, mano nuomone, darko Druskininkų istorinę dalį. Mano pareigybė buvo panaikinta net nenurodant priežasties“, – pasakoja A. Balkė.

Jo teigimu, savivaldybėje nevyksta didelių pokyčių, nes jau daug metų nesikeičia vadovybė. „Valdžia provincijoje yra didelis faktorius. Žmonės nenori rizikuoti savo darbo vieta, jiems yra palanku turėti teigiamą santykį su ja, – sako A. Balkė.

Pasak A. Balkės, paslaugų kryptis negeneruoja didelių atlyginimų – reikalingos paprastos tvarkytojos, paprasti darbuotojai. Tipiška darbuotoja yra vidutinio amžiaus moteris – jaunos neina, vyresnių nepriima. Vyrams iš viso darbų labai trūksta.

„Paveiksliuką galima gražų padaryti, klausimas, kaip tai atsiliepia mano gyvenimo būdui, mano pajamoms. Druskininkų gyventojų pajamos yra vienos mažiausių Lietuvoje ir regione. Perkamoji galia yra nedidelė. Tai jau klasinio marksizmo atvejis, kai tu supriešini save su savo darbo vaisiumi – tu matai, kaip atvažiuoja žmonės, kokius pinigus jie gali sau leisti išleisti ir tu nelabai gali sau leisti to paties“, - valdžios sprendimus kritikuoja kitas opozicijos narys Konstantinas Rečkovas.

Druskininkų mero Ričardo Malinausko teigimu, Druskininkai yra 230 metų kurortas ir krypties keisti nežadame. „Vienintelis receptas – paslaugų kokybės kėlimas ir, be abejo, kėlimas kainos už įvairias paslaugas“, - aiškią Druskininkų kryptį mato meras R. Malinauskas.

 

Kokie atlyginimai siūlomi Druskininkuose? 

Darbo paieškos portaluose pasidomėjome, kokie yra Druskininkuose siūlomi atlyginimai (nurodytas atlygis prieš mokesčius).

Renginių organizatorius: 1334 €/mėn.

Kineziterapeutas 1090-1480 €/mėn.

Logistikos specialistas 1200-1500 €/mėn.

Gamybos vadovas 750-1000 €/mėn.

Masažuotojas 900-1200  €/mėn.

Virėjas 1700-2100  €/mėn.

Kambarių tvarkytoja 905  €/mėn.

Viešbučio administratorius   1400-2200 €/mėn.

Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas 3500-4500  €/mėn

 

2023 m. balandžio mėnesį vidutinis atlyginimas neatskaičius mokesčių Druskininkuose buvo 1.466 Eur (43 vieta Lietuvoje). Pagal darbuotojų skaičių Druskininkai užėmė 18 vietą šalyje. 

Šis žurnalistinis darbas priklauso „Bendradarbiavimu ir įtraukumu grįsta kritinio mąstymo laboratorijai", kuri yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis, dalis. Šis pasakojimas atspindi autorių nuomonę ir yra jų atsakomybė. APF neprisiima jokios atsakomybės už šiame tekste esančią informaciją.