Registruotis

Išmintinga žemdirbystė Lietuvoje iš Australijos – permakultūrinis ūkis Kirdonyse

Išmintinga žemdirbystė Lietuvoje iš Australijos – permakultūrinis ūkis Kirdonyse

#ekologija
Spalio 23, 2023
Jonas Balčiūnas Aušra Raulušonytė
article  preview image

Prieš porą metų Biržų rajono Kirdonių kaimo pakraštyje iš Australijos atvykusi jauna šeima ėmė kurti ūkį – išsikasė prūdą, išpureno dirvą, pastatė šiltnamį. Ūkį apibūdina kaip permakultūrinį. Bendra.lt komanda aplankė naujuosius lietuvės Erikos ir australo Adamo namus daugiau sužinoti apie šeimos ūkį, pasaulėvaizdį ir kuo ypatingas šis žemdirbystės tipas.

Permakultūra kai kam tik žemdirbystės metodas ar ūkio dizainas, o kitiems – filosofija, pasaulėvaizdis ar net gyvenimo būdas.

„Australijoje labai sunku jauniems žmonėms kažką pradėti. Tačiau idėjų įgyvendinimas Šiaurės Europoje, Lietuvoje – įmanomas. Australijoje sunku, nes nėra jokios senosios kultūros, su kuria žmonės jaustųsi susiję. Vyrauja moderni kultūra. Bet permakultūra – pirmykštė technika. Tad ir Lietuvoje tokį ūkį kurti labai malonu”, – su Lietuvos žemdirbystės istorija susipažinęs kalba Adam.

Svogūnų lysvėje atversdamas saują komposto susimaišiusio su mulčium Adamas rodo gyvybės formas, padedančias maistingoms medžiagoms susiformuoti dirvožemyje, ir pauostęs tą saują atsidūsta: „ Tik pažiūrėkit! Tai mano vienas mėgstamiausių kvapų. Tai sėkmės kvapas permakultūroje!”

Adamas žurnalistus nusiveda į šalia esančius agrarinius laukus, kuriuose pastaruosius keliasdešimt metų buvo užsiimama ekstensyvia vakarietiška žemdirbyste. Bandydamas sutrupinti sustabarėjusios žemės gabalėlį, australas palygina jį su akmeniu – kietas, sausas ir neturintis jokio kvapo.

Erikai permakultūrinio ūkio vystymas – gyvenimo būdas. Iš Biržų kilusi ir kurį laiką Australijoje gyvenusi jauna mama gamtą mato kaip savo mokytoją – gamta parodo, kaip išgyventi, kaip organizuoti ūkį, kaip kurti šeimą.

Pati mokydama savo dukrą atskirti daržovę nuo piktžolės, Erika prisimena, kaip būdama maža negalėdavo patikėti, kad mamai patinka ravėti. Bet dabar sako suprantanti, kad „tu ateini ir tiesiog būni su savim, klausai savo minčių ir, kai tu ravi, niekad nebūna, kad galva apsunkėja”.

Šis darbas parengtas Bendra.lt įgyvendinant Europos Sąjungos PERSPECTIVES ir „Bendradarbiavimu ir įtraukumu grįstos kritinio mąstymo laboratorijos“, kuri yra Aktyvių piliečių fondo (APF), finansuojamo Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis, projektus. 

Darbas iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos. Išsakyti požiūriai ir nuomonės yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Europos Komisijos požiūrį ir poziciją. Nei Europos Sąjunga, nei pagalbą teikianti institucija negali būti laikomos atsakingomis.