
Vaistinis nėštumo nutraukimas kaip teisėta medicininė procedūra Lietuvoje prieinamas jau daugiau nei dvejus metus. Vis dėlto informacijos, ar konkrečiose gydymo įstaigose ši paslauga bus suteikta, kartais rasti sudėtinga. BENDRA.lt sudarė sąrašą vietų, kurios išrašo receptą medikamentiniam abortui.
Patirtys ieškant aborto
Praėjusiais metais BENDRA.lt atliko eksperimentą Vilniuje, kuriame atskleidė, su kuo susiduria moterys, norinčios užsirašyti pas gydytoją abortui.
Po šios publikacijos buvo paskelbta apklausa, kurioje dalyvavusios moterys dalijosi patirtimi, kaip joms sekėsi ieškoti nėštumo nutraukimo paslaugų ne dėl medicininių indikacijų. Aiškėja, kad Lietuvoje šios paslaugos prieinamumas nėra tolygus.
Apklausoje anonimiškai pasisakiusios moterys išskyrė tokias problemas: „Lietuvoje nekalbama apie abortus, kainynuose nėra net nurodyta tokių paslaugų“, „Ieškant šios paslaugos, galima rasti paprastai prieinamą informaciją tik apie chirurginio aborto paslaugas. Apie medikamentinį abortą, net tuomet, kai tapo legalus, rodės, neįmanoma rasti informacijos“, „Paskambinus į kelias privačias klinikas, deja, niekur negalėjo priimti. Nesulaukta nei pagalbos, nei nukreipimo ten, kur ją galima būtų gauti“.
Skirtingos moterų patirtys rodo, kad ir toliau pacientai dėl prasto paslaugos prieinamumo gali atsidurti pavojuje. Mat net po procedūros legalizavimo internetiniuose forumuose vis dar pasirodo žinučių apie nelegalią vaistų prekybą. Tokia praktika gali sukelti rimtą pavojų žmonių sveikatai.
Sudarytas sąrašas
Kur Lietuvoje galima gauti medikamentinio aborto paslaugą? Bendra.lt išsiuntė apklausas savivaldybėms ir viešosioms gydymo įstaigoms, kurių licencija suteikia teisę teikti nėštumo nutraukimo paslaugas.
Remiantis surinkta informacija, šioje lentelėje vienoje vietoje pateikiamos viešosios įstaigos, teikiančios vaistinį ir chirurginį nėštumo nutraukimą pacientės pageidavimu skirtinguose Lietuvos regionuose.

Dalis apklaustų gydymo įstaigų teikia abi nėštumo nutraukimo formas, tačiau dalis teikia tik chirurginį nėštumo nutraukimą ir neišrašo receptų vaistiniam metodui. Kai kurios įstaigos neteikia paslaugos dėl gydytojų teisės atsisakyti atlikti nėštumo nutraukimą pacientės pageidavimu.
Ne visos įstaigos apie tai skelbia
Pacientės turi teisę žinoti, ar gydymo įstaiga teikia šias paslaugas, o gydymo įstaigos yra įpareigotos viešinti savo teikiamas paslaugas.
Vis dėlto, kaip pasakojo ir vaistinio nėštumo nutraukimo paslaugos ieškojusios moterys, ne visos privačios įstaigos savo interneto svetainėse nurodo, kad teikia šias paslaugas. Viešosios gydymo įstaigos mokamų paslaugų sąraše šiuo metu žymi tik chirurginį nėštumo nutraukimą. Informacijos apie vaistinio nėštumo nutraukimo paslaugą jų tinklalapiuose Bendra.lt nerado. Jei gydymo įstaiga negali suteikti pageidaujamos paslaugos, pacientė turi būti nukreipta į įstaigą, kurioje ši procedūra atliekama.
Taip pat dalis įstaigų teikia tik chirurginį nėštumo nutraukimą, o dalis išvis atsisako teikti procedūrą.
Mokama už vaistus
Nors privačiose gydymo įstaigose vaistinio nėštumo nutraukimo kaina gali skirtis, viešosiose įstaigose, pavyzdžiui, Šeškinės poliklinikoje, recepto išrašymas nekainuoja, o pacientė pati įsigyja vaistus vaistinėje su jai išrašytu receptu.
„Jei pacientė drausta PSDF lėšomis, vizitas, apžiūra, echoskopija nėštumui patvirtinti yra nemokami. Taip pat nemokami visi tyrimai, kurie būtini ruošiantis nėštumo nutraukimui (išskyrus RPR tyrimą – jo kaina yra 4 Eur). Vaistus nėštumui nutraukti pacientės įsigyja savo lėšomis“, – Bendra.lt paaiškino VšĮ Šeškinės poliklinika Pacientų aptarnavimo patirties ir procesų valdymo skyriaus vadovas Evaldas Pilipavičius.
Savivaldybės užtikrina paslaugos prieinamumą
Ką dar svarbu žinoti moterims, kurioms reikalinga ši paslauga?
Gydytojas akušeris ginekologas konsultuoja tik medicininiais nėštumo nutraukimo klausimais. Psichologiniai aspektai gali būti aptarti su medicinos psichologu, kurio konsultacija pacientei gali būti pasiūlyta, tačiau nėra privaloma ir negali būti sąlyga gauti nėštumo nutraukimo paslaugą.
Jei pacientei nepavyksta rasti paslaugos ten, kur gyvena, – savivaldybės administracija yra įpareigota padėti. Joje sveikatos koordinatoriai ar kiti darbuotojai, dirbantys su sveikatos klausimais, turėtų žinoti, kur gyventojai gali rasti visas reikiamas sveikatos paslaugas.

Paciento teisė gauti vaistus
Bendra.lt apklausoje dalyvavusios moterys taip pat nurodė ir tai, kad vaistų, reikalingų šiai procedūrai, Lietuvoje nėra daug, tačiau pagal teisinį reguliavimą visos vaistinės yra įpareigotos receptinį vaistą pristatyti.
Sveikatos apsaugos ministerijos Komunikacijos skyriaus patarėjas Julijanas Gališanskis Bendra.lt teigė, kad jei paciento pageidaujamo vaisto vaistinėje nėra, tačiau bent viena didmeninio platinimo įmonė jį turi, gyventojo pageidavimu, vaistas turi būti užsakomas.
Miestuose užsakyti vaistai pristatomi per dvi darbo dienas, miesteliuose ir kaimo vietovėse – per keturias darbo dienas. Šis reikalavimas numatytas Receptų rašymo ir vaistinių preparatų išdavimo taisyklių 105 punkte bei Geros vaistinių praktikos nuostatų 52.1.4. punkte.
Jei Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) informacinėje sistemoje nėra nurodyta vaisto tiekimo sutrikimo (sistemoje jis pažymėtas žalia spalva), tačiau pacientas negali jo įsigyti, nes vaistinė nepasiūlo ar atsisako jį užsakyti, gyventojas gali kreiptis į VVKT el. paštu [email protected] arba nemokamu telefonu +370 800 73 568.
Skunde reikia nurodyti vaistinės adresą, apsilankymo datą ir priežastį, kurią pateikė farmacijos specialistas. Gavusi informaciją, VVKT gali atlikti situacijos įvertinimą.
Bendra.lt toliau pildys paslaugų prieinamumo sąrašą ir prisidės prie visuomenės informavimo apie šią medicinos paslaugą.
Jei įstaigos norėtų įtraukti savo paslaugas į sąrašą, jos kviečiamos susisiekti su komanda – [email protected]
______
Tai – pirmoji tyrimo apie nėštumo nutraukimo paslaugų pacientės pageidavimu dalis. Bus tęsinys.
Šis tyrimas parengtas su Medijos rėmimo fondo parama.