Registruotis

Panikos priepuoliai: išsivaduoti iš jų galima pakeitus gyvenimą

Panikos priepuoliai: išsivaduoti iš jų galima pakeitus gyvenimą
#psichikos sveikata
Spalio 18, 2023
Silvestras Polinauskas profile image Silvestras Polinauskas
Panikos priepuoliai: išsivaduoti iš jų galima pakeitus gyvenimą
Vaizdo pasakojimo stop kadras.

Kai prasideda panikos priepuoliai, atrodo, kad gyvenimas griūva, jis niekada nebebus toks, kaip anksčiau. Šiuos priepuolius patyrę žmonės pasakoja, kad jiems vėl atsistoti į vėžes.

Fotografė, iliustratorė, muzikos kūrėja Jovilė Sibilė Ališauskaitė ir kino režisierius Silvestras Polinauskas dokumentiniame vaizdo siužete atvirai dalijasi savo pirmųjų panikos atakų išgyvenimais, kaip jos pasireikšdavo ir kokią įtaką darė kasdienybei bei ateities planams.

J. S. Ališauskaitė ir S. Polinauskas taip pat pasakoja ir apie būdus, leidusius pasijusti geriau – nuo psichoterapijos, meditacijos iki sporto užsiėmimų ar vaistų.

Režisieriui Silvestrui Polinauskui pirmas panikos priepuolis pasireiškė per baimės jausmą. Jam atrodė, kad negali kontroliuoti savo minčių. Tuo metu net išeiti į gatvę buvo didžiulis iššūkis.

S. Polinauskas pasakoja, kad pradžioje padėjo vaistai. „Vien žinojimas, kad kažkas gali padėti išeiti iš tos būsenos, padeda jaustis geriau“, – pasakoja S. Polinauskas.

Dar, pasak Silvestro, prie geresnės savijautos prisideda užimtumas, aiškaus režimo laikymasis, sportas. Svarbu ir lankyti psichoterapiją, vengti toksiškos aplinkos...  

„Dabar turiu daug džiaugsmo, dėkingumo ir pagaliau tikiu, kad gyvenimas yra gražus“, – Jovilė įsitikinusi, kad panikos priepuolius galima valdyti. 

2022 m. Higienos instituto Psichikos sveikatos centro atliktas tyrimas „Stigmatizuojančios Lietuvos gyventojų nuostatos psichikos sveikatos srityje“ parodė, kad tik pusė Lietuvos gyventojų pasižymi pozityviomis ir aiškiai išreikštomis nuostatomis į psichikos sveikatos sunkumų turinčius asmenis. Didelė dalis apklaustųjų išreiškė stigmatizuojančias nuostatas, vertindami psichikos sveikatos paslaugų teikėjus ir pagalbos teikimo būdus sveikatos priežiūros sistemoje. 

Silvestras Polinauskas Silvestras Polinauskas. / Vaizdo pasakojimo stop kadras.

Šis darbas parengtas Bendra.lt įgyvendinant Europos Sąjungos PERSPECTIVES ir „Bendradarbiavimu ir įtraukumu grįstos kritinio mąstymo laboratorijos“, kuri yra Aktyvių piliečių fondo (APF), finansuojamo Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis, projektus. 

Darbas iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos. Išsakyti požiūriai ir nuomonės yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Europos Komisijos požiūrį ir poziciją. Nei Europos Sąjunga, nei pagalbą teikianti institucija negali būti laikomos atsakingomis.