Daugiausiai skaitytojų dėmesio – tekstams be intriguojančių antraščių
Rudenį BENDRA.lt skaitytojams įdomiausi buvo tekstai, kuriuose be išnaudojimo ir piktnaudžiavimo pasakojamos asmeninės istorijos apie socialines problemas Lietuvos miesteliuose ir kaimuose.
Artimesni ir aktualesni nei kitos publikacijos Jums buvo du tekstai, kuriuose dėmesys skiriamas sveikatos apsaugos sistemai. Tai Aurelijos Babinskienės pasakojimas „Ignalina: kas turi pasirūpinti žmonėmis su negalia?“ ir jos bei Jorės Janavičiūtės publikacija „Šlubuojanti sveikatos sistema: ilgos eilės pas gydytojus – kai kurių paslaugų tenka laukti iki 2 metų“.
Pastarajame reportaže iš Biržų rajono pasakojama, kas slypi už Europos Komisijos statistikos, rodančios, kad Lietuvos gyventojai miršta du kartus dažniau nei kiti europiečiai dėl priežasčių, kurių būtų buvę galima išvengti laiku suteikus pagalbą gydymo įstaigose.
Tekstai išsiskyrė tuo, kad juose patenkama į provincijoje gyvenančių žmonių namus ir nedarant sensacijos pristatomos socialinės atskirties formos Lietuvoje. Jokios vadinamosios „skurdo pornografijos“, kai išnaudojant pašnekovų pažeidžiamumą, piktnaudžiaujant vaizdais ar antraštėmis bandoma pritraukti daugiau skaitytojų.
Abu turėjo virš septynių šimtų reakcijų ir sulaukė kelių dešimčių komentarų socialinėse medijose.
Ir nors atidžiai skaitant tekstus man kartais kildavo klausimų, ar visi pateikiami faktai tikslūs, savo atsiliepimuose Jūs tam dėmesio neskyrėte. Pavyzdžiui, pašnekovė Rasa iš Kraštų kaimo teigia, kad Biržuose pas gydytojus patenkama tik po mėnesio ir gyventojai verčiau iškart kviečia greitąją pagalbą. Tokiose vietose man vis norėdavosi sužinoti, ar pašnekovės pateikiami skaičiai iš tiesų teisingi. Ar tikrai vizitų Biržuose tenka laukti bent mėnesį?
Šiuos pašnekovės teiginius būtų galima pamėginti patikrinti ir pagrįsti oficialia eilių ir iškvietimų statistika. Suprantama, kad kartais tai neįmanoma, nes institucijos paprasčiausiai nekaupia duomenų ir neanalizuoja savo veiklos. Bet ar šįsyk irgi buvo taip?
Kaip sako nepriklausomas tiriamosios žurnalistikos atstovas Nils Hanson, svarbu atskleisti, ar pašnekovų pateikti duomenys tikslūs ir priekabiai skaityti kiekvieną teksto eilutę (angl. line-by-line fact-checking).
Tai buvo vienintelis man pačiai kilęs klausimas, o apskritai – visai kaip ir Jūs – skaičiau tekstus ir džiaugiausi, kad BENDRA.lt yra portalas, kuriame apie problemas paklausiama ne tik ekspertų, bet ir jautriai išklausoma kasdien jas patiriančių žmonių.
Šis žurnalistinis darbas priklauso „Bendradarbiavimu ir įtraukumu grįstai kritinio mąstymo laboratorijai", kuri yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis, dalis. Šis pasakojimas atspindi autorių nuomonę ir yra jų atsakomybė. APF neprisiima jokios atsakomybės už šiame tekste esančią informaciją.