Registruotis

Po BENDRA.LT tekstu – pirmieji užgaulūs skaitytojų komentarai

Po BENDRA.LT tekstu – pirmieji užgaulūs skaitytojų komentarai

#etika
Rugpjūčio 24, 2022
Rugilė Trumpytė profile image Rugilė Trumpytė

Pirmoje vasaros pusėje pasirodę žurnalistų tekstai sulaukė nemažai Jūsų palaikymo ir, kitaip nei anksčiau, pykčio. Jis pratrūko po tekstu „Prieglobsčio Lietuvoje laukianti Cesar: nežinomybė yra nepakeliama“, kuriame pasakojama migrantės iš Kamerūno istorija ir kaip ji atsirado Lietuvoje.

article preview image

Tokius Jūsų komentarus skaičiau pirmą sykį. Nors interneto žiniasklaidoje jų apstu, po BENDRA.lt komandos tekstais iki šiol jų nebūdavo. Deja, šis pyktis, redakcijos ir mano nuomone, kilo iš tamsiausių kertelių, kuriose vis dar apstu stereotipų apie skirtingų rasių, kilmės ar tautybių asmenis. Jie mažai ką bendro turėjo su žurnalistės Aurelijos Babinskienės pasakojama istorija.

Tekstas sulaukė daugiausiai – per du šimtus – pasidalinimų socialinėse medijose ir įžiebė diskusijų bei ginčų apie nacionalinį saugumą Lietuvoje bei institucijų sprendimus dėl neteisėtai Lietuvos-Baltarusijos sieną kirtusių asmenų.

Nors pusšimtis Jūsų dalinosi, kad pirmą sykį girdi asmeninę migrantės/-o istoriją arba skaito apie migraciją skatinančias priežastis, dešimtys komentarų buvo įžeidūs, menkinantys, tiesiogiai skirti straipsnio herojės Cesar ir kitataučių žeminimui. Dalį jų skaityti buvo sunku ir skaičiau tik dėlto, kad esu įsipareigojusi susipažinti su visais skaitytojų komentarais ir replikomis.

BENDRA redakcija tokius komentarus slėpė ir jų šiuo metu pamatyti po straipsniu nėra galimybės.

Tiesą sakant, apie komentarų slėpimą sužinojau tik tada, kai jie buvo paslėpti, ir gavau juos tik pradėjusi rašyti šį tekstą. Iš pradžių buvau kiek užliūliuota teigiamų atsiliepimų ir skaitytojų reakcijų. Pasak BENDRA.lt vadovės Neringos Jurčiukonytės, slėpti įžeidžius komentarus komanda nusprendė kai jų srautas vis augo.

Nieko keisto – rašyti tokius komentarus lengviau, kai jų yra daugiau. Taip įsilieji į minią, blunka asmeninės atsakomybės jausmas.

Sprendimui nerodyti menkinančių komentarų pritariu. Tai, sakyčiau, artima ir BENDRA.lt manifestui – kertiniam redakcijos dokumentui, pristatančiam darbo etikos gaires. Jame rašoma, kad redakcijai svetimas priešiškumo ir neapykantos kurstymas bet kokiais nuo žmogaus nepriklausančiais pagrindais. Komentarų slėpimas yra natūralus žingsnis, taip yra pasielgusi ne viena Lietuvos ir užsienio redakcija.

Vis tik, kaip jau sakiau BENDRA.lt komandai, apie tai siūlyčiau informuoti skaitytojus. Manau, turime žinoti apie redakcijos politiką komentarų atžvilgiu ir kas nulems, ar jie bus paslėpti, ar ne. Tai ypač svarbu skaidrumą deklaruojančiam portalui.

Aptarti komentarai su pačių žurnalistų darbu niekaip nėra susiję. Kita vertus, jie parodė, kokios komunikacijos su auditorija iš redakcijos pusės stinga.

Netrukus pasirodys ir daugiau BENDRA.lt straipsnių, nagrinėjančių jautrias ir aktualias temas. Jei skaitydami portalą – o skaitytojų skaičius vis auga – turėsite pastabų ar klausimų dėl darbo kokybės, visada kviečiu man parašyti [email protected]. Juos visus perskaitysiu, aktualiausius būtinai aptarsime su komanda ir Jums atsakysime.

 

Medininkų užsieniečių registracijos centras Medininkų užsieniečių registracijos centras. / M. Juodelės nuotr.

Šis žurnalistinis darbas priklauso „Bendradarbiavimu ir įtraukumu grįstai kritinio mąstymo laboratorijai", kuri yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis, dalis. Šis pasakojimas atspindi autorių nuomonę ir yra jų atsakomybė. APF neprisiima jokios atsakomybės už šiame tekste esančią informaciją.