Registruotis

Aurelijus atvėrė žaizdas: kad rinktųsi gyvenimą, išbandė paslaugas keturiuose miestuose

Aurelijus atvėrė žaizdas: kad rinktųsi gyvenimą, išbandė paslaugas keturiuose miestuose
#emocinė sveikata
Birželio 26, 2024
Kornelija Zaicaite profile image Kornelija Zaicaite
Aurelijus atvėrė žaizdas: kad rinktųsi gyvenimą, išbandė paslaugas keturiuose miestuose

Stereotipai dėl psichologinės pagalbos regionuose iki šiol gajūs – už vietos psichologo (-ės) durų – stigmų sukaustyta bendruomenė, kuri apie problemas prabyla tik tuomet, kai kas nors atima sau gyvybę. Nors Lietuvoje savižudybių skaičius per du dešimtmečius sumažėjo per pusę, problema išlieka opi. Vienas iš būdų apsaugoti žmones, kad šie neprieitų iki skaudžiausio žingsnio, yra pasitelkti bendruomenes, kurių veiksmai gali užkirsti kelią blogiausiam scenarijui.

Elektrėnai – po didinamuoju stiklu: kaip bendruomenių galia gelbėja gyvybes
Algoritmo „popieriuje“ neužtenka: kelią skinasi nauja iniciatyva, kyla naujų iššūkių

Išbandė paslaugas keturiuose miestuose 

Pirmą kartą psichologo kabineto duris Aurelijus (vardas pakeistas, tačiau redakcijai žinomas) išdrįso praverti būdamas moksleiviu. Jis prisipažįsta, kad ryžtis tam nebuvo lengva: zujo įkyrios mintys, kad specialisto kėdėje nebus išklausytas, suprastas ar palaikytas tiesiog nenormaliu. Vis dėlto pagalbos išties reikėjo – labiausiai jos kreiptis stūmė vaikystę temdantys išgyvenimai: artimoje aplinkoje buvo girtaujama, todėl Aurelijui teko susidurti tiek su fiziniu, tiek su psichologiniu smurtu. Tuomet jam, dar mokiniui, dėl patirčių šeimoje sunkiai sekėsi užmegzti draugystes, jis gyveno nuolatinėje baimėje. Tačiau Aurelijus rado savyje jėgų, nežinant šeimai, pradėti lankytis pas mokyklos psichologę. Tai, ką vaikas tarp keturių sienų patikėjo jai, pravirkdė ir pačią specialistę.

„Vos pradėjau pasakoti savo vargus, psichologė paprašė minutėlei manęs išeiti už durų. Jai reikėjo šiek tiek laiko nurimti. Mačiau, kaip pradėjo verkti“, – ši patirtis Aurelijaus neišgąsdino, priešingai – pajuto, kad čia jam saugu, kad čia jis yra išgirstas. 

„Vos pradėjau pasakoti savo vargus, psichologė paprašė minutėlei manęs išeiti už durų. Jai reikėjo šiek tiek laiko nurimti. Mačiau, kaip pradėjo verkti“, – ši patirtis Aurelijaus neišgąsdino, priešingai – pajuto, kad čia jam saugu, kad čia yra išgirstas. 

skęsti liūdesy

Aurelijaus konsultacijos su psichologe truko trejus metus – iki dešimtos klasės. Per šį laiką brendo jo asmenybė, o ir konsultacijos davė vaisių: pavyko labiau atsiverti kitiems, imti daugiau bendrauti. Aurelijus neslepia tikėjęsis gauti ir daugiau pagalbos – jau ne sau, bet artimiesiems. Jis papasakojo savo psichologei, kad jo artimas žmogus turi priklausomybę nuo alkoholio. Mokykloje dirbanti socialinė darbuotoja kreipėsi į Vaiko teisių apsaugos tarnybą, bet situacijos atvykęs įvertinti specialistas padėjo menkai – pačiam Aurelijui teko teisintis šeimos nariams dėl jo vizito. Kaimynai situaciją žinojo, bet nesikišo.

Baigęs mokyklą, Aurelijus jau ėmė lankytis pas psichiatrą, kuris jam išrašė vaistų. Vis dėlto pašnekovas pripažįsta į gydytojo paskirtą gydymą tuomet žvelgęs pro pirštus – vaistus tai vartodavo, tai nutraukdavo. Pasirinkimas taip elgtis kainavo brangiai: namuose iškilus naujų bėdų, Aurelijų ištiko emocinė krizė ir jis, būdamas 19-metis, nusprendė pasitraukti iš gyvenimo. Po bandymo atimti sau gyvybę Aurelijus pateko į Klaipėdos psichiatrijos ligoninę.

Joje jaunuolis neigė kėlęs prieš save ranką. Juo patikėjo arba apsimetė patikėję. Praleidęs ligoninėje tris dienas jis grįžo namo ir toliau kabinosi į gyvenimą: baigė mokyklą, susirado darbą. Tačiau vėl pečius prislėgė įvairūs rūpesčiai, o psichologinė būsena prastėjo ir Aurelijus dar kartą pabandė pasitraukti iš gyvenimo. Greitosios jis buvo nuvežtas į reanimaciją – šį kartą sostinėje. Vilniuje medikai jau reagavo į situaciją – bandymas nusižudyti buvo užfiksuotas.

Aurelijus savo patirtis Vilniaus psichiatrijos ligoninėje vertina dviprasmiškai. Pasak jo, psichiatrijos ligoninė Klaipėdoje jam atrodė kaip kalėjimas – ant pacientų šaukiančios slaugės kėlė slogius prisiminimus, todėl Vilniuje parodyta pagarba įsiminė. Pirmąsias dienas Vilniaus psichiatrijos ligoninėje jis prisimena kaip rutiniškas: buvo paguldytas į ūmių pacientų palatą, kurioje visą parą budėjo slaugytoja. Aurelijus pats tuo metu negalėjo palikti palatos, todėl skaitė žurnalus ir daug miegojo – slopino ir jam duodami vaistai. Vėliau įsitikinus, kad savo veiksmais jis nesukels sau pavojaus, Aurelijus buvo perkeltas į lengvesnio režimo palatą, lankėsi ir pas psichologą. Labiausiai nerimavo dėl diagnozės. „Iš tiesų nebijojau to, kaip visuomenė į mane žiūrės. Labiau bijojau to, kad esu menkavertis. Kad toks jausiuosi prieš patį save. Nebijau gydymo visą gyvenimą – man visada reikės vartoti vaistus, kad būčiau adekvatus, kad nesikabinėčiau prie žmonių. Ir prie savęs, žinoma“, – sako pašnekovas.

 

„Iš tiesų nebijojau to, kaip visuomenė į mane žiūrės. Labiau bijojau to, kad esu menkavertis. Kad toks jausiuosi prieš patį save. Nebijau gydymo visą gyvenimą – man visada reikės vartoti vaistus, kad būčiau adekvatus, kad nesikabinėčiau prie žmonių. Ir prie savęs, žinoma“, – sako pašnekovas.

Po dviejų savaičių gydymo ligoninėje Aurelijus grįžo namo, tačiau vienas nebuvo paliktas – jį toliau lydėjo specialistai. Pasak pašnekovo, jį išrašydama socialinė darbuotoja nusiuntė dokumentus į Klaipėdos psichikos sveikatos centrą, jo darbuotoja paskambino ir paprašė atvykti tęsti gydymą. Uostamiestyje Aurelijus jau reguliariai pradėjo lankytis pas psichiatrą ir psichologą. Čia jis išgirdo apie paslaugas, teikiamas dienos stacionare. Tačiau jomis pasinaudoti negalėjo, nes tuo metu daug dirbo. Jo teigimu, negalint pasinaudoti stacionaro paslaugomis, be psichologo ir medikamentinio gydymo, medikai jam negalėjo pasiūlyti kitų paslaugų bendruomenėje.

Dar po kurio laiko Aurelijus persikėlė gyventi į Tauragę. Su gyvenamosios vietos pakeitimu pakito ir darbo grafikas: tai leido prie medikamentinio gydymo išbandyti dienos stacionare teikiamas paslaugas.

„Tai – praktiškai namų aplinka: tavęs niekas neįkalina, gali išeiti. Išgeriu vaistus, pabendrauju su žmonėmis, pavalgau, o tada imamės veiklos, pavyzdžiui, dailės, rašymo, pokalbių. Susipažinome vienas su kitu. Mokėmės socialinių, bendravimo įgūdžių: kaip bendrauti su žmonėmis, kaip priimti vienas kito nuomonę, kai ji skiriasi“, – pasakoja Aurelijus.

„Tai – praktiškai namų aplinka: tavęs niekas neįkalina, gali išeiti. Išgeriu vaistus, pabendrauju su žmonėmis, pavalgau, o tada imamės veiklos, pavyzdžiui, dailės, rašymo, pokalbių. Susipažinome vienas su kitu. Mokėmės socialinių, bendravimo įgūdžių: kaip bendrauti su žmonėmis, kaip priimti vienas kito nuomonę, kai ji skiriasi“, – pasakoja Aurelijus.

Dienos stacionare jis išbandė muzikos, judesio, lipdybos iš molio terapijas.
0:00 /

„Pagerėjo mano būklė – iš pradžių ji buvo tokia depresinė, o vėliau kažkaip irgi labiau pradėjau bendrauti su žmonėmis, ėmiau jų mažiau bijoti. Ir tame stacionare tiesiog jaučiausi priimamas“, – prisipažįsta pašnekovas. Istorijos, kuriomis dalijosi stacionare sutikti žmonės, leido pajusti, kad toks jis – ne vienas.

Vis dėlto laikas Tauragėje suteikė daug asmeninių patirčių, kurios, pripažįsta, išsekino, galiausiai patyręs išsiskyrimą su artimu žmogumi Aurelijus nusprendė versti naują puslapį savo gyvenime ir persikėlė į Elektrėnus.

Pasak pašnekovo, jo požiūris į psichikos sveikatą jau buvo pasikeitęs. Aurelijus suprato, kad nori pagalbos, ir pats kreipėsi jos. Tačiau tuo metu mieste nebuvo galimybės gauti psichologo paslaugų, nes jame dirbusi specialistė išėjo iš darbo, tad išeitimi tapo dienos stacionaras ir jame dirbantys specialistai. Čia jam buvo ištiesta pagalbos ranka.

Įrašas apie patirtis Elektrėnų stacionare.      
0:00 /

PSICHOLOGINĖ PAGALBA
Psichologinės pagalbos tarnyba

Kontaktai

Skubi pagalba

112

Tu esi

Pagalba galvojantiems apie savižudybę arba ieškantiems pagalbos artimajam

www.tuesi.lt

Artimiems.lt

Pagalba ir aktuali informacija nusižudžiusiųjų artimiesiems

www.artimiems.lt

Pagalba sau

Patikima informacija apie emocinę sveikatą ir psichologinę pagalbą

www.pagalbasau.lt

Krizių komanda

Pagalba organizacijoms, bendruomenėms, asmenų grupėms ar šeimoms po kritinių įvykių

www.kriziukomanda.lt

1815

(I–V 9.00–19.00 val., VI 9.00–15.00 val.)

Krizių įveikimo centras

(individualios psichologo konsultacijos gyvai, per „Skype“ ar „Messenger“)

www.krizesiveikimas.lt

8 640 51 555

Antakalnio g. 97-47, Vilnius (I–V 16.00–20.00 val., VI 12.00–16.00 val.)

Jaunimo linija

Emocinė parama teikiama jaunimui, budi savanoriai konsultantai

8 800 28 888

(visą parą kasdien)

Pokalbiai internetu

I–VI 18.00–00.00

Vaikų linija

Emocinė parama vaikams, paaugliams, budi savanoriai konsultantai, profesionalai

116 111

(I–VII 11.00–23.00 val.)

Pokalbiai internetu

I–V 17.00–23.00

Registruotis ir rašyti

Atsako per 24 val.

Linija „Doverija“

Emocinė parama paaugliams ir jaunimui rusų k., budi savanoriai konsultantai

8 800 77 277

I–VII (kasdien) 16.00–19.00 val.

Vilties linija

Emocinė parama suaugusiesiems, pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai

116 123

(visą parą kasdien)

Pokalbiai internetu

I–V 17.00–20.00 val.

Pagalbos moterims linija

Emocinė parama moterims, pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai

8 800 66 366

(visą parą kasdien)

Rašyti svetainėje

(kiekvieną dieną 17.00–22.00 val.)

Rašyti el. laišką

Atsako per 24 val.

Vyrų linija

Emocinė parama vyrams, telefonu konsultuoja specialistai

8 670 00 027

(I–V 10.00–14.00 val.)

Rašyti laišką

Atsako per 72 val.

Tėvų linija

Emocinė parama tėvams, pagalbą teikia psichologai

8 800 90 012

(I–V 9.00–13.00 val. ir 17.00–21.00 val.)

Sidabrinė linija

Emocinė parama senjorams, pagalbą teikia profesionalūs konsultantai, reguliariai bendrauja savanoriai ir kiti senjorai

8 800 80 020

(I–V 8–22 val., VI–VII 11–19 val.)

Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR socialinės apsaugos ministerija.

Skubi psichologinė ar psichinė pagalba Psichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės.

Šis darbas parengtas Bendra.lt įgyvendinant Europos Sąjungos PERSPECTIVES projektą. 

Darbas iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos. Išsakyti požiūriai ir nuomonės yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Europos Komisijos požiūrį ir poziciją. Nei Europos Sąjunga, nei pagalbą teikianti institucija negali būti laikomos atsakingomis.